100 let Českobratrské církve evangelické – spletitá a nesamozřejmá cesta od reformace k dnešku

12. října 2018, 20:52

V Heřmanově Městci zve evangelický sbor k výročí vzniku církve navýstavu, kterou můžete navštívit v době od 4. do 18. listopadu v tamní synagoze. Zahájena bude v neděli 4. listopadu v 17 hodin vernisáží, jejíž hlavní částí bude přednáška církevního historika a spolutvůrce výstavy o vzniku ČCE Petera Morée nazvaná „Sen a procitnutí českých evangelíků: 1918 a český protestantismus“.

Tak jako Českobratrská církev evangelická vznikla spojením dvou církví, je i výstava spojením dvou původně samostatných výstav. První ukazuje právě vznik ČCE od prvních kroků přes vlastní sloučení v prosinci 1918 a pak zejména cestu církve oněmi 100 lety až do dnešní doby. Druhá, kterou najdete na balkonu synagogy a která nese název „Reformace v českých zemích“, mapuje a přibližuje reformační kořeny, ze kterých ČCE vzešla. Tuto výstavu ve spolupráci s ČCE vytvořilo Německé kulturní fórum střední a východní Evropy.

Výstava se bude konat v heřmanoměstecké synagoze, jejíž historie se také na nějakou dobu propojila s historií ČCE, protože místní evangelický sbor ji v r. 1947 koupil od židovské obce spolu s židovskou školou, která pak až do r. 1986 sloužila jako fara ČCE a místo evangelických bohoslužeb. Výstavu bude možné navštívit v týdnu 4. – 11. 11. každý den v čase 10‑12 a 14‑16 hodin a ve zbývající době do 18. 11. v obvyklém otvíracím čase synagogy ve středu, v sobotu a v neděli.