Férová snídaně

10. května 2018, 12:39

V sobotu 12. května od 10 hodin se v Čáslavi na zahradě Diakonie uskuteční již potřetí piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Čáslav se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální dobroty. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Akce se koná v Česku již poosmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Čáslavi proběhne potřetí, a to od 10:000 hodin v zahradě čáslavské Diakonie (v případě deště v kavárně Diakonie na hradbách). Férovou snídani v Čáslavi pořádá evangelický sbor spolu s Diakonií. Fairtradová káva i čaj budou k dispozici a během snídaně bude možné také u Lindy Homolkové, která má v evangelickém sboru na starosti fairtradový obchůdek, zakoupit fairtradové čaje, kávu, kakao, cukr nebo čokolády.