Historie Seniorátního pěveckého sboru Chrudimského seniorátu

16. ledna 2015, 2:34

Kořeny Seniorátního pěveckého sboru představuje prvorepubliková Východočeská pěvecká župa Blahoslavova, kterou založil a řídil Jaromír Urbanec.

Kořeny Seniorátního pěveckého sboru představuje prvorepubliková Východočeská pěvecká župa Blahoslavova, kterou založil a řídil Jaromír Urbanec. V jejím repertoáru byly nejen písně s biblickým textem, ale také písně, které oslavovaly republiku a prezidenta Masaryka. Na každém vystoupení župy zazněla „hesla“ Jaromíra Urbance, dirigenta a skladatele, „Jeden je mistr náš“ a na závěr „Milost vám a pokoj“.  V župě zpívali zpěváci např. z Chocně, Chrudimi, Lozic, Pardubic, Semonic, Tisu a Vysokého Mýta, celkem jich bylo 200 - 250. V průběhu roku zpěváci zkoušeli písně v rámci svých pěveckých sborů v místě svého bydliště pod vedením místního dirigenta. Zpravidla 1krát ročně se konal společný koncert, kterému ve stejný den předcházela pouze jedna společná zkouška. V průběhu druhé světové války se sbor ke zpěvu nescházel. Další významnou dirigentskou osobností župy byl učitel Jindřich Snětina z Chocně. Poslední významný koncert župy se uskutečnil pod jeho vedením v Brně v roce 1952.

 Po pěvecké odmlce se zpěváci začali opět scházet, a to již jako Seniorátní pěvecký sbor, který vedl Zdeněk Jokl, farář v Lozicích v letech 1964 - 1976. Po něm sbor dirigovala Libuše Bašusová, manželka faráře v Chocni, následně opět Zdeněk Jokl, který bydlel po odchodu do starobního důchodu od roku 1989 v Chrudimi. Na vedení sboru se krátká období podíleli Josef Šplíchal z Brandýsa nad Orlicí, Jitka Štěpánková z Trnávky a Martin Mísař z Hradiště. Od roku 2000 dosud sbor diriguje Monika Drdová, profesionální hudebnice, která zpívá v seniorátním sboru také sólové party.